Leading Manufacturer of 250ml low form glass breaker, 25ml glass beaker with spout, 1000ml glass beaker with spout, 500ml glass beaker with spout, 250ml glass beaker with spout and 50ml low form beaker with spout from Ambala.
₹ 42 / Piece Get Latest Price
| Material | Borosilicate Glass |
| Beaker Type | Low Form |
| Max Temperature | 200 °C |
| Brand | VITRIFY |
| Application | Chemical Laboratory |
| With Spout | Yes |
| Color | Transparent |
| With Lid | Glass Lid |
| Capacity | 250 ml |
| Graduation Interval | 50 ml |
Specification:
₹ 14 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 25 ml |
| Material | Borosilicate Glass |
| Beaker Type | Low Form |
| Graduation Interval | 5 ml |
| Brand | VITRIFY |
| Application | Chemical Laboratory |
| Country of Origin | Made in India |
| Color | Transparent |
| Usage | Measuring & Pouring Liquids |
| Diameter (mm) | 34 mm |
| Height (mm) | 51 mm |
₹ 150 / Piece Get Latest Price
| Material | Borosilicate Glass |
| Beaker Type | Low Form |
| Brand | VITRIFY |
| Heat Resistant | Yes |
| Application | Chemical Laboratory |
| Country of Origin | Made in India |
| Capacity | 1000 ml |
| Graduation Interval | 100 ml |
Specification:
₹ 62 / Piece Get Latest Price
| Material | Borosilicate Glass |
| Beaker Type | Low Form |
| Brand | VITRIFY |
| Heat Resistant | Yes |
| Application | Chemical Laboratory |
| Country of Origin | Made in India |
| Capacity | 500 ml |
| Graduation Interval | 100 ml |
Specification:
₹ 38 / Piece Get Latest Price
| Material | Borosilicate Glass |
| Beaker Type | Low Form |
| Brand | VITRIFY |
| Heat Resistant | Yes |
| Application | Chemical Laboratory |
| Country of Origin | Made in India |
| Capacity | 250 ml |
| Graduation Interval | 50 ml |
Specification:
₹ 16 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 50 ml |
| Material | Borosilicate Glass |
| Beaker Type | Low Form |
| Graduation Interval | 10 ml |
| Brand | VITRIFY |
| Usage/Application | Measuring and Pouring Liquids |
| Application | Chemical Laboratory |
| Heat Resistant | Yes |
| Color | Transparent |
| Country of Origin | Made in India |
| Height (mm) | 58 mm |
| Diameter (mm) | 42 mm |
₹ 23 / Piece Get Latest Price
| Material | Borosilicate Glass |
| Beaker Type | Low Form |
| Max Temperature | 150 °C |
| Brand | VITRIFY |
| Heat Resistant | Yes |
| Application | Chemical Laboratory |
| With Spout | Yes |
| With Lid | Glass Lid |
| Capacity | 100 ml |
| Graduation Interval | 1000ml |
Specification:
₹ 550 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 50 ml |
| Material | Borosilicate Glass |
| Beaker Type | Low Form |
| Max Temperature | 150 °C |
| Graduation Interval | 10 ml |
| Brand | VITRIFY |
| Heat Resistant | Yes |
| Application | Chemical Laboratory |
| With Lid | Glass Lid |
| Color | Transparent |
Specification:
₹ 16 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 50 ml |
| Material | Borosilicate Glass |
| Beaker Type | Low Form |
| Graduation Interval | 10 ml |
| Brand | VITRIFY |
| Application | Chemical Laboratory |
| Country of Origin | Made in India |
| Color | Transparent |
Specification:
₹ 23 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 100 ml |
| Material | Borosilicate Glass |
| Beaker Type | Low Form |
| Graduation Interval | 20 ml |
| Brand | VITRIFY |
| Application | Chemical Laboratory |
| Country of Origin | Made in India |
| Color | Transparent |
Specification:
₹ 30 / Piece Get Latest Price
| Material | Borosilicate Glass |
| Beaker Type | Low Form |
| Brand | VITRIFY |
| Application | Chemical Laboratory |
| Heat Resistant | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
| Capacity | 150 ml |
| Graduation Interval | 25 ml |
Specification:
₹ 1150 / Piece Get Latest Price
| Glassware Type | Beaker |
| Capacity | 5000 ml |
| Material | Borosilicate Glass |
| Class | General Grade |
| Graduated | Approx Graduated |
| Brand | VITRIFY |
| Application | Chemical Laboratory |
| Country of Origin | Made in India |
| Color | Transparent |
Specification:
₹ 380 / Piece Get Latest Price
| Glassware Type | Beaker |
| Capacity | 2000 ml |
| Material | Borosilicate Glass |
| Class | General Grade |
| Graduated | Approx Graduated |
| Brand | VITRIFY |
| Application | Chemical Laboratory |
| Country of Origin | Made in India |
| Color | Transparent |
| Height (mm) | 185 mm |
| Usage | Measuring & Pouring Liquids |
| Diameter (mm) | 132 mm |
Shivam Dhiman (Manager)
Perfect Glass Instrument Co.
7//16/1/1, Herman City Road, Khudda Khurd, Near Bala Sundari Mandir
Ambala - 133005, Haryana, India