Prominent & Leading Manufacturer from Ambala, we offer filtration assembly, with conical flask.
₹ 1652.00 / Piece Get Latest Price
| Filter Type | Membrane |
| Filter Medium Material | Membrane |
| Material | Borosilicate Glass |
| Shape | Conical |
| Usage/Application | Chemical Laboratory |
| Brand | VITRIFY |
| Capacity | 1000 ml |
| Temperature Resistance | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
| Color | Transparent |
| Glass Receiver Flask Capacity (ml) | 1000 ml |
| Filter Support Base Size (mm) | 47 mm |
| Aluminium Clamp (mm) | 47 mm |
| Glass Funnel Capacity (ml) | 300 ml |
Specification:
Shivam Dhiman (Manager)
Perfect Glass Instrument Co.
7//16/1/1, Herman City Road, Khudda Khurd, Near Bala Sundari Mandir
Ambala - 133005, Haryana, India