We are a leading Manufacturer of borosilicate double socket, socket single laboratory glassware, borosilicate double cone and cone single from Ambala, India.
₹ 54 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Chemical Laboratory |
| Size/Dimension | Total Length (mm) - 170+-5 |
| Socket Joint Size | 24/29 |
| Diameter | 28 mm |
| Material | 3.3 Borosilicate Glass |
| Color | Transparent |
| Country of Origin | Made in India |
Specification:
₹ 36 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Chemical Laboratory |
| Size/Dimension | Total Length (mm) - 135+-10 |
| Socket Joint Size | 24/29 |
| Diameter | 28 mm |
| Brand Name | VITRIFY |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | 3.3 Borosilicate Glass |
Specification:
₹ 54 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Chemical Laboratory |
| Size/Dimension | Total Length (mm) - 170+-5 |
| Material | 3.3 Borosilicate Glass |
| Color | Transparent |
| Cone Joint Size | 24/29 |
| Diameter | 22 mm |
| Country of Origin | Made in India |
Specification:
₹ 36 / Piece Get Latest Price
| Material | 3.3 Borosilicate Glass |
| Usage/Application | Chemical Laboratory |
| Color | Transparent |
| Size/Dimension | Total Length (mm) - 135+-10 |
| Cone Joint Size | 24/29 |
| Diameter | 22 mm |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand Name | VITRIFY |
Specification:
Shivam Dhiman (Manager)
Perfect Glass Instrument Co.
7//16/1/1, Herman City Road, Khudda Khurd, Near Bala Sundari Mandir
Ambala - 133005, Haryana, India