Our range of products include burette stand with clamp, glass weighing scoop, retort stand with three finger clamp and glass dropper with rubber teat.
₹ 300 / Piece Get Latest Price
| Burette Capacity | 50 ml |
| Tube Length | 24 Inch/ 600 mm |
| Stand Type | Single Burette |
| Material | Mild Steel |
| Base Type | Rectangular |
| Rod Length | 60 cm |
| Base Size ( LxW mm) | 203 x 127 mm |
| Country of Origin | Made in India |
| Application | Laboratory / Industrial Use |
Specification:
Discription:
Stable. Reliable. Built for precision work.
₹ 63 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Chemical Laboratory |
| Capacity | 10ml |
| Brand Name | VITRIFY |
| Material | 3.3 Borosilicate Glass |
| Color | Transparent |
Specification:
₹ 325 / Piece Get Latest Price
| Tube Length | 24 Inch/ 600 mm |
| Base Size ( LxW mm) | 203 x 127 mm |
| Country of Origin | Made in India |
| Application | Laboratory / Industrial Use |
Specification:
Discription:
Stable. Reliable. Built for precision work.
₹ 12 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Laboratory |
| Brand | VITRIFY |
| Country of Origin | Made in India |
| Size (Inches) | 6 |
| Material | Borosilicate Glass |
Specification:
Shivam Dhiman (Manager)
Perfect Glass Instrument Co.
7//16/1/1, Herman City Road, Khudda Khurd, Near Bala Sundari Mandir
Ambala - 133005, Haryana, India