Our product range includes a wide range of splash head rotary evaporator anti-climb adapter, glass beaker with spout receiver adapter, straight vaccum connection receiver adapter, splash head adapter, mutiple adapter with three necks and chemical adapter expansion adapter.
₹ 175 / Piece Get Latest Price
| Joint Size | NS 34/35 |
| Adapter Type | Straight |
| Joint Combination | Cone to Socket |
| Type Of Glassware | Heavy Wall Glass |
| With Stopcock | Glass Stopcock |
| Angle | 90° |
| Hose Connection Size | 8 mm |
| Usage/Application | Chemical Laboratory |
| Capacity (ml) | 100 ml |
| Socket Joint Size | 29/32 |
| Cone Joint Size | 29/32 |
| Color | Transparent |
| Material | 3.3 Borosilicate Glass |
₹ 83.00 / Piece Get Latest Price
| Joint Size | NS 19/26 |
| Capacity | 250 ml |
| Adapter Type | Angular |
| Joint Combination | Socket to Cone |
| Beaker Type | Low Form |
| Max Temperature | 150 °C |
| Angle | 90° |
| Hose Connection Size | 8 mm |
| Brand | Borosil |
| Usage/Application | Chemical Laboratory |
| Size/Dimension | 19/26 |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | 3.3 Borosilicate Glass |
| Length | 200mm |
| Brand Name | VITRIFY |
| Color | Transparent |
Specification:
₹ 105.00 / Piece Get Latest Price
| Joint Size | NS 14/23 |
| Adapter Type | Straight |
| Joint Combination | Socket to Cone |
| With Stopcock | PTFE Stopcock |
| Angle | 75° |
| Hose Connection Size | 8 mm |
| Usage/Application | Chemical Laboratory |
| Size/Dimension | Socket Size - 19/26 & Cone Size - 19/26 |
| Material | 3.3 Borosilicate Glass |
| Brand Name | VITRIFY |
| Color | Transparent |
Specification:
₹ 180.00 / Piece Get Latest Price
| Joint Size | NS 19/26 |
| Adapter Type | Angular |
| Joint Combination | Cone to Socket |
| Usage/Application | Chemical Laboratory |
| Size/Dimension | Socket Size - 19/26 & Cone Size - 24/29 |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | 3.3 Borosilicate Glass |
| Brand Name | VITRIFY |
| Color | Transparent |
Specification:
₹ 210.00 / Piece Get Latest Price
| Joint Size | NS 14/23 |
| Adapter Type | Angular |
| Joint Combination | Socket to Cone |
| With Stopcock | PTFE Stopcock |
| Angle | 75° |
| Hose Connection Size | 6 mm |
| Usage/Application | Used in laboratory setups for simultaneous connections in reflux, distillation & synthesis |
| Size/Dimension | Socket Size - 19/26 & Cone Size - 19/26 |
| Material | 3.3 Borosilicate Glass |
| Brand Name | VITRIFY |
| Color | Transparent |
Specification:
₹ 120 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Chemical Laboratory |
| Size/Dimension | Socket Size - 40/38 & Cone Size - 24/29 |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | 3.3 Borosilicate Glass |
| Brand Name | VITRIFY |
| Color | Transparent |
Specification:
₹ 143.00 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Chemical Laboratory |
| Size/Dimension | Socket Size - 19/26 & Cone Size - 19/26 |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | 3.3 Borosilicate Glass |
| Brand Name | VITRIFY |
| Color | Transparent |
Specification:
Shivam Dhiman (Manager)
Perfect Glass Instrument Co.
7//16/1/1, Herman City Road, Khudda Khurd, Near Bala Sundari Mandir
Ambala - 133005, Haryana, India