Our range of products include 1000ml reagent bottle, tall form weighing bottle with interchangeable glass lid, bod bottle 125ml with penny head stopper, gas washing bottle, complete set with head, 100ml reagent bottle and 50ml reagent bottle.
₹ 392.00 / Piece Get Latest Price
| Material | Borosilicate Glass |
| Bottle color | Clear |
| Capacity | 1000 ml |
| Cap Type | Screw Cap |
| Bottle type | Narrow mouth |
| Closure type | Stopper |
| Brand | VITRIFY |
| Usage/Application | Chemical Laboratory |
| Country of Origin | Made in India |
Specification:
₹ 273 / Piece Get Latest Price
| Material | Borosilicate Glass |
| Bottle color | Clear |
| Capacity | 1000 ml |
| Cap Type | Screw Cap |
| Mouth Type | Narrow Mouth |
| Bottle type | Narrow mouth |
| Closure type | GL 45 cap |
| Brand | VITRIFY |
| Usage/Application | Chemical Laboratory |
| Graduated | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
| Color | Transparent |
Specification:
₹ 130 / Piece Get Latest Price
| Shape | Flat |
| Stopper Type | Ground Glass |
| Usage/Application | For Laboratory |
| Design Type | Bottle |
| Bottom Type | Flat Bottom |
| Autoclavable | Yes |
| Color | Transparent |
| Size/Dimension | Approx. O.D. x Height (mm) - 40 x 90 |
| Capacity | 60ml |
| Brand Name | VITRIFY |
| Material | Borosilicate Glass |
Specification:
₹ 112.00 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 125 ml |
| Material | Borosilicate |
| Usage/Application | Chemical Laboratory |
| Brand | VITRIFY |
| Country of Origin | Made in India |
Specification:
₹ 300 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 250 ml |
| Material | Borosilicate |
| Brand | VITRIFY |
| Usage/Application | Chemical Laboratory |
| Country of Origin | Made in India |
| Color | Transparent |
Specification:
₹ 87 / Piece Get Latest Price
| Material | Borosilicate Glass |
| Bottle color | Clear |
| Capacity | 100 ml |
| Cap Type | Screw Cap |
| Bottle type | Narrow mouth |
| Closure type | GL 45 cap |
| Brand | VITRIFY |
| Usage/Application | Chemical Laboratory |
| Country of Origin | Made in India |
| Color | Transparent |
₹ 73 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 50 ml |
| Material | Borosilicate Glass |
| Bottle color | Clear |
| Cap Type | Screw Cap |
| Bottle type | Narrow mouth |
| Closure type | Screw cap |
| Brand | VITRIFY |
| Usage/Application | Chemical Laboratory |
| Country of Origin | Made in India |
| Capacity (ml) | 50 ml |
| Diameter (mm) | 46 mm |
| Height (mm) | 87 mm |
| Color | Transparent |
₹ 126 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 125 ml |
| Stopper Type | Glass Stopper |
| Brand | VITRIFY |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | 3.3 Borosilicate Glass |
| Usage/Application | Chemical Laboratory |
Specification:
₹ 138 / Piece Get Latest Price
| Material | Borosilicate Glass |
| Bottle color | Clear |
| Capacity | 250 ml |
| Mouth Type | Narrow Mouth |
| Bottle type | Narrow mouth |
| Closure type | Stopper |
| Country of Origin | Made in India |
| Joint Size | 19/26 |
| Brand | VITRIFY |
Specification:
₹ 200 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 500 ml |
| Material | Borosilicate Glass |
| Outlet type | Glass stopcock |
| Bottle shape | Cylindrical |
| Brand | VITRIFY |
| Capacity (ml) | 500 ml |
| Cap Type | Screw Cap |
| Usage/Application | Chemical Laboratory |
Specification:
₹ 5225 / Piece Get Latest Price
| Material | Borosilicate Glass |
| Bottle color | Clear |
| Capacity | 20,000 ml |
| Mouth Type | Narrow Mouth |
| Bottle type | Narrow mouth |
| Closure type | GL 45 cap |
| Cap Type | Screw Cap |
| Graduated | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage/Application | Chemical Laboratory |
| Brand | VITRIFY |
| Color | Transparent |
Specification:
₹ 250 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 500 ml |
| Material | Borosilicate glass |
| Bottle color | Amber |
| Bottle type | Narrow mouth |
| Closure type | Screw cap |
| Autoclavable | Yes |
| Pack size | Pack of 2 |
| Graduated | Yes |
| Brand | VITRIFY |
| Usage/Application | Chemical Laboratory |
| Country of Origin | India |
Specification:
₹ 383 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 1000 ml |
| Material | Borosilicate Glass |
| Cap Type | Screw Cap |
| Brand | VITRIFY |
| Usage/Application | Chemical Laboratory |
| Country of Origin | Made in India |
Specification:
₹ 196 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | For Laboratory |
| Design Type | Bottle |
| Color | Transparent |
| Size/Dimension | Approx. O.D. x Height (mm) - 60 x 40 |
| Capacity | 40ml |
| Brand Name | VITRIFY |
| Material | Borosilicate Glass |
Specification:
Get Latest Price
| Material | Borosilicate Glass |
| Bottle color | Amber |
| Capacity | 100 ml |
| Mouth Type | Narrow Mouth |
| Bottle type | Narrow mouth |
| Closure type | Stopper |
| Cap material | Glass |
| Cap Type | Round |
| Country of Origin | Made in India |
| Application | Chemical Laboratory |
| Brand | VITRIFY |
| Color | Amber |
| Joint Size | 14/23 |
Specification:
Get Latest Price
| Material | Borosilicate Glass |
| Bottle color | Clear |
| Capacity | 1000 ml |
| Mouth Type | Narrow Mouth |
| Bottle type | Narrow mouth |
| Closure type | Screw cap |
| Cap Type | Screw Cap |
| Graduated | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
| Application | Chemical Laboratory |
| Color | Transparent |
| Brand | VITRIFY |
Specification:
Description:
Shivam Dhiman (Manager)
Perfect Glass Instrument Co.
7//16/1/1, Herman City Road, Khudda Khurd, Near Bala Sundari Mandir
Ambala - 133005, Haryana, India