Our product range includes a wide range of burette with needle valve stopcock, class b, automatic burette with glass stopcock, class b and vitrify burette automatic zero with reservoir rubber bellow stopcock class b.
₹ 90 / Piece Get Latest Price
| Stopcock Size | 1/4 inch |
| Accuracy Class | Class B |
| Burette Type | Straight |
| Bore Type | Straight Bore |
| Capacity | 50 ml |
| Stopcock Material | Glass |
| Material | Borosilicate Glass |
| Joint Type | Plain |
| Application | Glass Burette |
| Color | Transparent |
| Brand | VITRIFY |
| Usage/Application | Chemical Laboratory |
| Tolerance | +- 0.1 ml |
| Graduation Interval (ml) | 0.1 ml |
| Material Used | 3.3 Borosilicate Glass |
₹ 1599 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 10 ml |
| Color | Transparent |
| Usage/Application | Chemical Laboratory |
| Brand | VITRIFY |
| Tolerance | +- 0.05 ml |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | 3.3 Borosilicate Glass |
| Graduation Interval (ml) | 0.05 ml |
Specification:
₹ 1899 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 50 ml |
| Color | Transparent |
| Usage/Application | Chemical Laboratory |
| Brand | VITRIFY |
| Tolerance | +- 0.1 ml |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | 3.3 Borosilicate Glass |
| Graduation Interval (ml) | 0.1 ml |
Specification:
Shivam Dhiman (Manager)
Perfect Glass Instrument Co.
7//16/1/1, Herman City Road, Khudda Khurd, Near Bala Sundari Mandir
Ambala - 133005, Haryana, India