We are a leading Manufacturer of 100ml flat bottom flask, 250ml round bottom flask, 1000ml flat bottom flask, 100ml pear shaped flask, round bottom flask 3 neck, angular and erlenmeyer conical flask, narrow mouth, graduated from Ambala, India.
₹ 60.00 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 100 ml |
| Neck Count | Single Neck |
| Material | Borosilicate Glass |
| Usage/Application | Chemical Laboratory |
| Type | Flat Bottom |
| Neck Joint | Narrow Neck |
| Usage | Distillation, Reaction, Heating |
| Brand | VITRIFY |
| Flask Bottom | Flat |
| Temperature Resistance | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
| Approx Neck Dia. (mm) | 26 mm |
| Approx Body Dia. (mm) x Height (mm) | 64 x 105 mm |
Specification:
₹ 105.00 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 250 ml |
| Material | Borosilicate Glass |
| Usage/Application | Chemical Laboratory |
| Type | Round |
| Brand | VITRIFY |
| Heat Resistant | Yes |
| Temperature Resistance | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
| Centre Neck Size | 24/29 |
| Approx. Overall Height (mm) | 140 mm |
| Diameter (mm) | 85 mm |
Specification:
₹ 240.00 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 1000 ml |
| Neck Count | Single Neck |
| Material | Borosilicate Glass |
| Type | Flat Bottom |
| Usage/Application | Chemical Laboratory |
| Neck Joint | 24/40 |
| Shape | Spherical |
| Usage | Heating, Distillation, Reaction |
| Approx Overall Height mm | 205 mm |
| Brand | VITRIFY |
| Temperature Resistance | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
| Centre Neck Size | 24/40 |
| Diameter (mm) | 131 mm |
Specification:
₹ 120.00 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 100 ml |
| Neck Joint | 14 23 Joint |
| Material | Borosilicate Glass |
| Bottom Shape | Pear Shaped |
| Usage/Application | Chemical Laboratory |
| Usage | Distillation, Concentration |
| Brand | VITRIFY |
| Temperature Resistance | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
| Socket Joint Size | 14/23 |
| Approx. Dia. (mm) | 64 mm |
| Approx. Overall Height (mm) | 130 mm |
Specification:
₹ 248.00 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 250 ml |
| Material | Borosilicate Glass |
| Usage/Application | Chemical Laboratory |
| Type | Round |
| Shape | Spherical |
| Brand | VITRIFY |
| Heat Resistant | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
| Centre Neck Size | 29/32 |
| Side Neck Size | 14/23 |
Specification:
₹ 75 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 250 ml |
| Material | Borosilicate Glass |
| Usage/Application | Chemical Laboratory |
| Type | Conical |
| Shape | Conical |
| Temperature Resistance | Yes |
| Brand | VITRIFY |
| Country of Origin | Made in India |
| Approx. O.D. x Height (mm) | 85 x 145 mm |
| Approx. Neck O.D. (mm) | 34 mm |
Specification:
₹ 180.00 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 1000 ml |
| Neck Count | Single Neck |
| Material | Borosilicate Glass |
| Usage/Application | Chemical Laboratory |
| Type | Flat Bottom |
| Neck Joint | Narrow Neck |
| Usage | Heating, Distillation, Reaction |
| Brand | VITRIFY |
| Temperature Resistance | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
| Approx Body Dia. (mm) x Height (mm) | 131 x 190 mm |
| Approx Neck Dia. (mm) | 42 mm |
Specification:
₹ 638 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 1000 ml |
| Side Arm Type | Hose Connector |
| Material | Borosilicate Glass |
| Type | Conical |
| Neck Type | Filter Funnel Neck |
| Usage/Application | Chemical Laboratory |
| Usage | Microbiology |
| Brand | VITRIFY |
| Temperature Resistance | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
| Color | Transparent |
Specification:
₹ 220 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 2000 ml |
| Flask Type | Conical |
| Side Arm Type | Hose Connector |
| Material | Borosilicate Glass |
| Tolerance Class | General Grade |
| Neck Type | Filter Funnel Neck |
| Shape | Conical |
| Usage/Application | Chemical Laboratory |
| Usage | Microbiology |
| Brand | VITRIFY |
| Temperature Resistance | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
| Color | Transparent |
₹ 350 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 500 ml |
| Neck Count | Three Neck |
| Material | Borosilicate Glass |
| Usage/Application | Chemical Laboratory |
| Neck Joint | 24 29 Joint |
| Usage | Distillation, Heating, Reaction |
| Brand | VITRIFY |
| Heat Resistant | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
| Color | Transparent |
Specification:
₹ 200 / Piece Get Latest Price
| Flask Type | Conical |
| Capacity | 250 ml |
| Tolerance Class | Class A |
| Material | Borosilicate Glass |
| Type | Conical |
| Neck Type | Ground Joint |
| Shape | Conical |
| Stopper Type | Glass Stopper |
| Usage/Application | Chemical Laboratory |
| Brand | VITRIFY |
| Country of Origin | Made in India |
| Color | Transparent |
Specification:
₹ 2700 / Piece Get Latest Price
| Material | Borosilicate Glass |
| Usage/Application | Chemical Laboratory |
| Brand | VITRIFY |
| Heat Resistant | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
| Capacity (ml) | 10000 ml |
Specification:
₹ 375 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 2 L |
| Material | Borosilicate Glass |
| Neck Type | Narrow Neck |
| Graduation Marking | Printed |
| Usage | General Lab, Titration |
| Sterility | Sterile |
| Color | Clear |
Specification:
Description:
₹ 190 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 1 L |
| Material | Borosilicate Glass |
| Neck Type | Narrow Neck |
| Usage | General Lab, Titration |
| Color | Clear |
| Graduation Marking | Printed |
| Sterility | Sterile |
Specification:
Description:
₹ 1040 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 5 L |
| Material | Borosilicate Glass |
| Neck Type | Narrow Neck |
| Graduation Marking | Printed |
| Usage | Titration, General Lab |
| Sterility | Sterile |
| Color | Clear |
Specification:
Description:
₹ 3660 / Piece Get Latest Price
| Type | Round |
| Material | 3.3 Borosilicate Glass |
| Shape | Round |
| Usage/Application | Chemical Laboratory |
| Temperature Resistance | Yes |
| Outer Diameter | 150 mm |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand Name | Vitirfy |
| Capacity (ml) | 5000 ml |
Minimum order quantity: 1 Piece
Lid Specification:
₹ 2160 / Piece Get Latest Price
| Type | Round |
| Shape | Spherical |
| Usage/Application | Chemical Laboratory |
| Material | Borosilicate Glass |
| Brand | VITRIFY |
| Temperature Resistance | Yes |
| Outer Diameter | 150 mm |
| Country of Origin | Made in India |
| Capacity (ml) | 5000 ml |
Minimum order quantity: 1 Piece
Specification:
₹ 1500 / Piece Get Latest Price
| Material | Borosilicate Glass |
| Usage/Application | Chemical Laboratory |
| Brand | VITRIFY |
| Temperature Resistance | Yes |
| Outer Diameter | 150 mm |
| Country of Origin | Made in India |
Specification:
Shivam Dhiman (Manager)
Perfect Glass Instrument Co.
7//16/1/1, Herman City Road, Khudda Khurd, Near Bala Sundari Mandir
Ambala - 133005, Haryana, India