Pioneers in the industry, we offer 100ml cylindrical open top dropping funnels, 500ml separating funnel, vitrify 500 ml borosilicate glass separating funnel, buchner funnel with cone, vaccum connection at stem & sintered disc, 1000ml dropping funnel and glass filter funnel from India.
₹ 155 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 100 mL |
| Shape | Cylindrical |
| Stopcock Type | Rotaflow |
| Type Of Glassware | Heavy Wall Glass |
| Top Type | Open Top |
| Outlet Joint Size | NS 19/26 |
| Graduated | No |
| Usage/Application | Chemical Laboratory |
| Country of Origin | Made in India |
| Capacity (ml) | 100 ml |
| Cone Joint Size | 24/29 |
| Color | Transparent |
| Material | 3.3 Borosilicate Glass |
| Brand Name | VITRIFY |
₹ 749 / Piece Get Latest Price
| Material | Borosilicate Glass |
| Shape | Pear Shaped |
| Capacity | 500 ml |
| Usage/Application | Chemical Laboratory |
| Stopcock Material | Rotaflow |
| Stopper Type | Glass Stopper |
| Neck Joint Size | 24/29 |
| Brand | VITRIFY |
| Color | Transparent |
| Place Of Origin | Ambala |
| Country of Origin | Made in India |
Specification:
₹ 336 / Piece Get Latest Price
| Material | Borosilicate Glass |
| Shape | Pear Shaped |
| Capacity | 500 ml |
| Stopcock Material | Rotaflow |
| Usage/Application | Chemical Laboratory |
| Stopper Type | Glass Stopper |
| Neck Joint Size | 24/29 |
| Brand | VITRIFY |
| Color | Transparent |
| Place Of Origin | India |
| Country of Origin | Made in India |
| N/S | 29/32 |
Specification:
₹ 833 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 500ml |
| Material | Borosilicate Glass |
| Brand | VITRIFY |
| Color | Transparent |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage | Chemical Laboratory |
Specification:
₹ 768 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 1000 mL |
| Shape | Cylindrical |
| Stopcock Type | Glass Stopcock |
| Top Type | Glass Stopper |
| Outlet Joint Size | NS 14/23 |
| Graduated | Yes |
| Type Of Glassware | Heavy Wall Glass |
| Usage/Application | Chemical Laboratory |
| Size/Dimension | 1000 ml |
| Brand Name | VITRIFY |
| Material | 3.3 Borosilicate Glass |
| Color | Transparent |
Specification:
₹ 30 / Piece Get Latest Price
| Material | Borosilicate Glass |
| Mouth Diameter | 50 mm |
| Usage/Application | Chemical Laboratory |
| Brand | VITRIFY |
| Color | Transparent |
| Country of Origin | Made in India |
Specification:
₹ 294 / Piece Get Latest Price
| Material | Borosilicate Glass |
| Capacity | 500 ml |
| Usage/Application | Chemical Laboratory |
| Brand | VITRIFY |
| Color | Transparent |
| Country of Origin | Made in India |
| N/S | 29/32 |
Specification:
₹ 681.00 / Piece Get Latest Price
| Material | Borosilicate Glass |
| Capacity | 500 ml |
| Usage/Application | Chemical Laboratory |
| Brand | VITRIFY |
| Color | Transparent |
| Shape | Cylindrical |
| Country of Origin | Made in India |
| N/S | 29/32 |
Specification:
₹ 461 / Piece Get Latest Price
| Type Of Glassware | Heavy Wall Glass |
| Usage/Application | Chemical Laboratory |
| Country of Origin | Made in India |
| Capacity (ml) | 250 ml |
| N/S | 29/32 |
| Color | Transparent |
| Material | 3.3 Borosilicate Glass |
| Brand Name | VITRIFY |
| Shape | Cylindrical |
₹ 83 / Piece Get Latest Price
| Material | Borosilicate Glass |
| Usage/Application | Chemical Laboratory |
| Brand | VITRIFY |
| Color | Transparent |
| Country of Origin | Made in India |
| Cone Joint Size | 14/23 |
| Approx. Funnel Diameter (mm) | 70 mm |
₹ 60 / Piece Get Latest Price
| Material | Borosilicate Glass |
| Mouth Diameter | 100 mm |
| Usage/Application | Chemical Laboratory |
| Brand | VITRIFY |
| Color | Transparent |
| Country of Origin | Made in India |
Shivam Dhiman (Manager)
Perfect Glass Instrument Co.
7//16/1/1, Herman City Road, Khudda Khurd, Near Bala Sundari Mandir
Ambala - 133005, Haryana, India