We are a leading Manufacturer of 500 ml class a measuring cylinder, 100ml round measuring cylinder, 100 ml class a measuring cylinder, 100ml class b measuring cylinder and 100ml laboratory measuring cylinder from Ambala, India.
₹ 382 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 500 ml |
| Material | 3.3 Borosilicate Glass |
| Class | Class A |
| Shape | Cylindrical |
| Application | Chemical Laboratory |
| Brand | VITRIFY |
| Graduation | Hex base |
| Tolerance | ISO 4788 |
| Color | Transparent |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage | Industrial Use |
Specification:
₹ 68 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 100 ml |
| Material | 3.3 Borosilicate Glass |
| Class | Class A |
| Brand | VITRIFY |
| Graduation | Hex base |
| Tolerance | ISO 4788 |
| Color | Transparent |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage | Chemical Laboratory |
| Shape | Cylindrical |
Specification:
₹ 163 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 100 ml |
| Material | 3.3 Borosilicate Glass |
| Class | Class A |
| Brand | VITRIFY |
| Shape | Cylindrical |
| Application | Institutional Use |
| Graduation | Hex base |
| Tolerance | ISO 4788 |
| Color | Transparent |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage | Industrial Use |
Specification:
₹ 173 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 100 ml |
| Material | 3.3 Borosilicate Glass |
| Class | Class B |
| Brand | VITRIFY |
| Shape | Cylindrical |
| Application | Chemical Laboratory |
| Graduation | Single |
| Tolerance | ISO 4788 |
| Color | Transparent |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage | Chemical Laboratory |
Specification:
₹ 130 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 100 ml |
| Class | Class B |
| Material | 3.3 Borosilicate Glass |
| Brand | VITRIFY |
| Shape | Cylindrical |
| Graduation | Single |
| Color | Transparent |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage | Chemical Laboratory |
Specification:
Shivam Dhiman (Manager)
Perfect Glass Instrument Co.
7//16/1/1, Herman City Road, Khudda Khurd, Near Bala Sundari Mandir
Ambala - 133005, Haryana, India