Providing you the best range of soxhlet extraction apparatus, spare extractor for soxhlet apparatus, soxhlet extraction apparatus, six position, digital and spare allihn condenser for soxhlet extraction apparatus with effective & timely delivery.
₹ 300 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 250 ml |
| Number of Places | Single |
| Heating Type | Heating Mantle |
| Condensor Type | Allihn |
| Flask Joint Size | B29 |
| Voltage | 230 V |
| Material | 3.3 Borosilicate Glass |
| Usage/Application | Chemical Laboratory |
| Brand | VITRIFY |
| Color | Transparent |
| Flask Capacity (ml) | 250 ml |
| Extractor Socket Joint Size | 45/40 |
| Extractor Cone Joint Size | 29/32 |
| Condenser Type | Allihn bulb condenser |
Specification:
₹ 450 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 500 ml |
| Number of Places | Single |
| Heating Type | Heating Mantle |
| Condensor Type | Allihn |
| Flask Joint Size | B24 |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | 3.3 Borosilicate Glass |
| Capacity (ml) | 500 ml |
| Size | Socket Size - 45/40 & Cone Size - 29/32 |
| Usage/Application | Chemical Laboratory |
| Color | Transparent |
| Brand | VITRIFY |
Specification:
₹ 28500 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 500 ml |
| Number of Places | 6 Place |
| Material | Borosilicate Glass |
| Heating Type | Heating Mantle |
| Condensor Type | Coil |
| Flask Joint Size | B24 |
| Stand Material | Mild Steel |
| Application | Fat Determination, Solvent Extraction, Pesticide Analysis, Oil Extraction |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 260.00 / Piece Get Latest Price
| Country of Origin | Made in India |
| Effective Length (mm) | 300 mm |
| Size | 45/40 |
| Material | 3.3 Borosilicate Glass |
| Usage/Application | Chemical Laboratory |
| Brand | VITRIFY |
| Color | Transparent |
Specification:
Shivam Dhiman (Manager)
Perfect Glass Instrument Co.
7//16/1/1, Herman City Road, Khudda Khurd, Near Bala Sundari Mandir
Ambala - 133005, Haryana, India