Leading Manufacturer of volumertic flask with glass penny head stopper, class 'a', with individual works certificate and volumetric flasks with glass penny head stopper, class a, amber from Ambala.
₹ 165 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 250 ml |
| Material | Borosilicate Glass |
| Usage/Application | Chemical Laboratory |
| Brand | VITRIFY |
| Heat Resistant | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
| Color | Transparent |
| Tolerance | +- 0.15 ml |
| N/S | 14/23 |
₹ 125 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 100 ml |
| Material | Borosilicate Glass |
| Usage/Application | Chemical Laboratory |
| Brand | VITRIFY |
| Heat Resistant | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
| Color | Transparent |
| Tolerance | +- 0.1 ml |
| N/S | 14/23 |
₹ 210 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 100 ml |
| Usage/Application | Chemical Laboratory |
| Brand | VITRIFY |
| Country of Origin | Made in India |
| Color | Amber |
| Material | Borosilicate Glass |
Specification:
Shivam Dhiman (Manager)
Perfect Glass Instrument Co.
7//16/1/1, Herman City Road, Khudda Khurd, Near Bala Sundari Mandir
Ambala - 133005, Haryana, India